Jak celoživotně vyrovnávat vaše dóši a zůstat tak neustále v rovnováze - Had a Lama žijí zdravě

Jak celoživotně vyrovnávat vaše dóši a zůstat tak neustále v rovnováze

Zjistit, která jste dóša

… je pravděpodobně první věc, která vás zaujme, když poprvé uslyšíte o Ajurvédě.
Je normální, že nás to přirozeně táhne k poznávání sebe sama a ajurvédská teorie dóš vám v tomto opravdu může hodně napovědět.

Je ale také pravda, že ve spoustě dostupných zdrojů je tato teorie hodně zjednodušená. Nakonec z toho můžete být tak zmatení, že od Ajurvédy upustíte jen proto, že vám připadá příliš složitá.

Jistě, proniknout do hloubky a vytvořit si cit pro různé souvislosti vyžaduje dlouholeté studium. Samozřejmě se ani já nepovažuji za vševěda. I když mám za sebou už několik let studia, nemůžu říct, že bych věděla všechno. 

Takže když si to vezmu z vašeho pohledu, tak vás třeba Ajurvéda ani příliš nezajímá a rozhodně to není něco, čemu byste chtěli věnovat svůj volný čas, natož roky studia.

Chcete se prostě jen cítit dobře!

Jak celoživotně vyrovnávat vaše dóši a zůstat tak neustále v rovnováze

To je naprosto pochopitelný přístup, proto jsou tu lidé jako třeba já, kteří si se studiem dají práci právě proto, aby potom mohli pomoci normálním lidem žijícím v moderní době zprostředkovat tipy, které mohou zlepšit jejich život a přitom respektovat jejich životní styl.

Když chcete aplikovat Ajurvédu, nemusíte se hned stát jogínem!

Jak celoživotně vyrovnávat vaše dóši a zůstat tak neustále v rovnováze

Co je ještě na dóšách matoucí je to, že nikdy není nic černobílé. I když si určíte, která dóša (nebo dvě) u vás převažuje (všichni máme kombinaci složenou ze všech tří dóš) ta třetí může mít minimální vliv, ale neznamená to, že ji vlivem našeho životního stylu či okolního prostředí nemůžeme vychýlit z rovnováhy a tím si způsobit potíže, které bychom s našimi dvěma dominantními dóšami asi neočekávali.

Většina lidí ztroskotá právě na tomto:

Je to totiž matoucí! Když jsem teda Vata a Kapha a podle toho co jsem v předchozí větě řekla za určitých okolnosti se může projevit i Pitta, podle čeho se mám řídit?

Co mám teda jíst???

Taky si pokládáte tyto otázky?

ŽÁDNOU PANIKU…

…dóša je vlastně jen slovo, které zahrnuje a popisuje určité vlastnosti a procesy v těle.

Nikdy to není tak, že mi vyšla v testu Vata, takže teď si stáhnu seznam potravin pro Vatu a už nikdy nemusím nic řešit.

Život podle Ajurvédy je flexibilní a neustále se přizpůsobuje novým situacím a neustále se mění.
Je to jako proud řeky, který na různých místech mění směr, obtéká některé kameny nebo musí použít sílu aby odstrčil větev, která mu stojí v cestě.
Možná trochu moc básnické přirovnání ale chápete co tím chci říct, ne?

Zároveň to není něco o čem budete muset do konce života přemýšlet. Takový přirozený život přizpůsobující se cyklům přírody a našemu režimu je v nás zakódovaný a snad jsme schopni tyto procesy probudit a vnímat pak veškeré aktivity jako přirozené. FLOW…

Abych se tedy vrátila k tomu praktickému:

Jakým způsobem se můžeme naučit reagovat na situace flexibilně a přizpůsobovat se našemu momentálnímu stavu?

Odpovědí jsou jednotlivé vlastnosti dóš…
Nebojte, hned to vysvětlím:

Jedním ze základních pravidel v Ajurvédě je pravidlo stejné vlastnosti se násobí, opačné vlastnosti nastolují rovnováhu. (Samozřejmě to nesmíte s opačnými vlastnostmi přehnat, jinak si způsobíte problémy opačného typu). Je třeba postupovat hezky jemně, pomalu a s mírou.

Co tedy můžete dělat je pracovat pouze s vlastnostmi a prostě je dlouhodobě vyrovnávat.

Naprosto primitivní příklad by byl, že pokud je vám zima, napijete se něčeho teplého nebo sníte horkou polívku (pravděpodobně nebudete mít chuť dát si salát a džus, které by vás ještě více zchladili).

Jakkoli se to zdá obyčejné a logické, toto je přesně princip na kterém můžete dlouhodobě fungovat a udržovat svoje tělo v permanentní rovnováze.

Níže si můžete stáhnout rozepsané vlastnosti jednotlivých dóš, co funguje jako jejich protiklad a také jak poznáte, že jste to přehnali a nevyrovnávali umírněně.

Doporučuji si stáhnout všechny 3 protože pravděpodobně se najdete v některých vlastnostech u všech 3.

Vždy vyrovnávejte vychýlené vlastnosti těmi protikladnými jemně a dlouhodobě. Nikdy je zcela nenahrazujte jinak si přivodíte opačné problémy. 

Ajurvedska dosa Kapha Pitta Vata

Dominika

Zastánce názoru, že dobré zažívání je základní předpoklad zdraví, certified Ayurvedic chef a výživový poradce Tradiční Čínské medicíny.

More Posts

Follow Me:
Facebook