Intuice, dávno zapomenutý instinkt - Had a Lama žijí zdravě

Intuice, dávno zapomenutý instinkt

 

79127eade3f55501bc1d8814d557667b

„Nebuď taková citlivka“, nebo „Nejsi trochu hysterická?“

Tato slova slyšíme dost často a není to jen z úst mužů, ale kritika přichází bohužel i od nás samotných, od žen.

K dnešnímu zamyšlení nad tím, jak jsme my, ženy, podceňované kvůli darům, které nám příroda nadělila, mě inspiroval citát, který jsem našla na Pinterestu (nalevo).

Dnešní společnost nejenže zpochybňuje naše dary, ale dokonce jími pohrdá. Při jejich využívání jsme označovány jako výše zmíněné „citlivky“ nebo „hysterky“.

Tato situace náš žene tak daleko, že dokonce my samy znehodnocujeme to, co je nám vlastní a snažíme se dostát očekáváním společnosti na výkonnou business woman.

ALE! Jaké to má následky? Co vlastně dnešnímu pojetí ženství chybí?

Jako ženy jsme velice citlivé bytosti. Kvůli společenským tlakům ale potlačujeme samy sebe, snažíme se věci řešit racionálně a vyhnout se emocím, jak to jen jde.

Proč?

Protože to je přesně to, co je v dnešním světě ceněno a respektováno jako „rozumné“ chování.

Naučily jsme se pohrdat naším největším darem.

Zapomněly jsme totiž, že i když naše vytříbená citlivost může být někdy na obtíž našemu okolí, je neodlučitelně spojená s naší intuicí, která funguje jako životní kompas a ukazuje nám, co v životě chceme, jak se máme zachovat nebo kdy nám hrozí nebezpečí.

A tak se ptám..

Proč by měl být fakt, že některé pocity nedokážeme logicky vysvětlit, že pouze cítíme nebezpečí nebo nesprávnost určitého kroku, posuzován jako něco nesmyslného nebo dokonce hloupého?

Ne, milé dámy, to nesmyslné nebo hloupé, jak by to spousta lidí nazvala, je naše intuice, která, věřte tomu nebo ne, má VŽDYCKY pravdu! A to bez výjimky.

Je to jediný spolehlivý nástroj určující správný směr, který nás nikdy nezklame.

Intuici, tento pozůstatek primitivní zvířecí duše, bychom měly střežit jako drahocenný poklad.

V některých primitivních kmenech totiž byla žena, nejen díky své intuici, uctívána a vytvořila se tak matriarchální společenství.

Pro Evropu tehdy, stejně jako dnes, byly matriarchální společnosti v Africe a Americe šokující, ale úcta a respekt k nám, ženám má svoje opodstatnění už v tom, že jsme nositelkami nového života.

Jen a pouze naše tělo je schopno podporovat novou lidskou bytost po 9 měsíců, do doby, než je schopno přijít na svět. Jen a pouze naše intuice měla schopnost vycítit nebezpečí a toto nové mládě ochránit.

Pokud toto není hodno obdivu a úcty, tak mi promiňte, ale už nevím, co jiného to může být.

Výhodou tohoto ženského daru je také jiný přístup k řešení problémů. A to s důrazem na zachování vztahů (a ne na prosazení se) emocí a empatie. 

Někteří si možná představují matriarchální společnosti,  jako místo, kde vládnou ženy a muži jsou utlačovaní, tzv. podpantofláci.

Možná vás ale překvapí, že matriarchální společnost vyznávala mateřské hodnoty a uctívala matku zemi.  Vůbec celé uspořádání tohoto typu společnosti bylo velmi mateřské – založené na rovnoprávnosti, dávání darů jako hlavní ekonomické uspořádání a také vytváření míru vyjednáváním a hledáním společných řešení. Důležitým znakem byla také rovnost pohlaví – každé pohlaví mělo svoji oblast zodpovědnosti a autority. (www.oxfordbibliographies.com)

Tak mi řekněte, nejsou ženy hodné obdivu?

Podle mého, se dnešní feminismus dostal trochu do slepé uličky. Dosáhly jsme rovnoprávnosti, můžeme dělat, co se nám jen zlíbí, nepotřebujeme muže, abychom se o sebe postaraly.

Přesto chci říct – nejsme muži, nejsme stejné jako muži a ani bychom to chtít neměly. Vždyť právě rozdíl mezi pohlavími je to, co nás k sobě přitahuje.

Jsme přesně opačné než muži, proto prosím, muži, respektujte naši citlivost, naši nelogickou intuici, naše tělo, které je schopné darovat nový život a odměnou vám bude náš obdiv a láska.

Respektujte nás takové, jaké jsme, protože právě to nás dělá ženami.

A jsem si jistá, že právě takové nás chcete.

 

Placesto addin your

 

 

 

 

 

Odkazy na zdroje, použité v tomto článku:

http://www.oxfordbibliographies.com/view/document/obo-9780199766567/obo-9780199766567-0113.xml

 

Dominika

Zastánce názoru, že dobré zažívání je základní předpoklad zdraví, certified Ayurvedic chef a výživový poradce Tradiční Čínské medicíny.

More Posts

Follow Me:
Facebook