Ajurvéda. - Had a Lama žijí zdravě

Ajurvéda.

CO JE TO AJURVÉDA?

Ajurvéda je tradiční lékařský systém, který má svůj původ v Indii.

S příchodem Britů a Západní medicíny se tento systém posunul do pozadí, ale v současné době, kdy začínáme přebírat zodpovědnost za své vlastní zdraví a pátráme po příčinách našich nemocí, místo abychom jen slepě polykali prášky, se její starověká moudrost postupně vkrádá zpět do našich povědomí.

Ajurvéda bere člověka jako celek, tzn. že není důležité pouze jaká jídla jíte (každý typ má svá vlastní doporučení), ale také jak žijete, jak myslíte, čím a kým se obklopujete a jak se chováte k okolí. Všechno souvisí se vším, a i když budete do puntíku dodržovat zásady nutriční terapie, vhodné pro vaši konstituci, pokud budete pod neustálým stresem, v emocionálně vysilujících vztazích nebo jednoduše nešťastní, vaše tělo stejně nebude v pořádku.

Co je to Ajurveda

 

Je důležité si uvědomit, že strava má sice velký vliv, ale stejně tak i psychika.

Ajurvéda dělí lidi na 3 různé skupiny, neboli dóši – Vata, Pitta a Kapha.

Každá z nich představuje jinou osobnost, jiné chování a jiné fyziologické vlastnosti. To také souvisí s tím, že pro každý typ je nejvhodnější určitý stravovací režim a určitý životní styl.

Pokud jste v Ajurvédě nováčci, začněte tímto 5 minutovým interaktivním diagnostickým testem, díky kterému zjistíte svou dominantní dóšu.

Co pro vás Ajurvéda může udělat?

Jak neustále zdůrazňuju, není třeba brát cokoliv zcela dogmaticky.

Ajurvédu můžete brát jako prostředek k chápání svého těla, zažívání, jak funguje a co vám sděluje. Ajurvéda nic striktně nezakazuje, ale spíše pobízí k preferenci anebo omezení určitých jídel a návyků (samozřejmě jiných pro každou dóšu).

Nejdůležitějším úkolem Ajurvédy je zefektivnit zažívání a tím předejít vytváření toxinů v podobě nestrávených zbytků potravy.

 K tomu používá časem ověřené metody vaření, kombinace jídel a hlavně koření (které jen tak mimochodem dává každému jídlu vynikající chuť 🙂 ).

Když se dostatečně sžijeme s těmito Ajurvédskými praktikami, tak časem budeme schopni sami poznat, co naše tělo potřebuje bez toho, aby nám to někdo musel říkat.

A to je vlastně současným cílem tohoto blogu – vrátit se s pomocí Ajurvédy k našemu intuitivnímu stravování, vrátit se do doby, kdy jsme sami poznali, co potřebujeme.

Pokud už  znáte svoji dóšu, přečtěte si článek jak se podle toho stravovat.

A stáhněte si materiály pro svou dóšu zdarma.