7 způsobů, jak ulevit chřipce - Had a Lama žijí zdravě

7 způsobů, jak ulevit chřipce

Přechod mezi ročními obdobími je vždy čas oslabené imunity a větší náchylnosti k chřipce.

Sama jsem se ocitla s lehčí chřipkou v posteli a tak jsem se rozhodla podělit o pár domácích rad, které používám, a  které mi pomáhají.

Ale nejdříve pár slov k prevenci.

Jak se v tomto přechodovém období vůči vnějším vlivům a chřipce co nejlépe obrnit?

V každém přechodovém období (ale nejvíce mezi létem a podzimem a mezi zimou a jarem) je zvolit stravu velmi jednoduchou a někteří gurmáni by možná řekli až fádní.

Cílem takové stravy je nezvyšovat ani jednu z dóš. Proto se také kitchadi detox doporučuje hlavně během těchto přechodových období.

Zapomeňte teď na nějaké tabulky se seznamem potravit a řiďte se rozumem. Nezvýšit ani jednu z dóš není tak obtížné, jíst širokou škálu potravin které nám nabízí obě roční období mezi kterými se nacházíme. Nepřehánět to s žádnou potravinou a všeho si dopřávat s mírou. Nepřejídat se, mít dostatek pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu a spánku.

Já vím co si říkáte, takové obecné řeči si můžete přečíst kdekoli. To je pravda ale také to dokazuje jejich platnost. Než tyto „obecné řeči“ zavrhnete, nechcete zkusit jestli na nich přecejen něco není?

Samozřejmě ne vždy se nám povede dodržovat tyto zásady a to neznamená, že ihned onemocníme. Pouze to, že jsme k chřipce náchylnější.

Já beru jakékoli přípravky z lékárny velmi výjimečně a mám pocit, že na chřipku stejně nezaberou. Tu si prostě musíte odležet, nebo někteří bohužel protrpět v práci.

Vypsala jsem pro vás ale pár domácích léčebných prostředků, které rozhodně při chřipce pomohou.

#1: Konvička Neti

Pokud jste tento zázrak ještě nezačali používat, období chřipky a rýmy je docela dobrým důvodem začít. Pomůže vašemu tělu bojovat s nemocí a vám snadněji dýchat. Nezapoměňte konvičku pečlivě umývat, hlavně po skončení nemoci – ty keramické můžete myslím dát i do myčky.

Při nachlazení používejte i 2x denně.

Návod:

Dejte v rychlovarné konvici vařit vodu, do konvičky Neti dejte 0,5 až 1 čajovou lžičku kvalitní soli a zalejte horkou vodou asi do půlky. Potom dolejte převařenou vodou, která má pokojovou teplotu, aby se voda v kovičce zchladila na příjemnou teplou.  Touto slanou vodou potom prolíváme nosní dírky. Po vypláchnutí kápněte 1 kapku oleje (můžete použít  třeba kokosový nebo sezamový) do každé nosní dírky a lehce potáhněte. Lze použít lahvičku s kapátkem, nebo si olej naneste na malíček a tím olej aplikujte.

 

#2: Škrabka na jazyk

Přes noc se nám toxiny, které naše tělo vyloučí objeví na jazyku. Během nemoci těchto toxinů může být mnohem větší množství, než obvykle. Je třeba trochu tělu ulehčit a to co už jednou vyloučilo nepolykat zpátky, ale zbavit se toho.

Jedním způsobem je tzv. vyplachování olejem, což je další Ajurvédská praktika. Pokud ale zkusíte nejdřív vypláchnout olejem, zjistíte, že i po tom je na jazyku pořád ještě zbylá vrstva, která se škrabkou dá odstranit velmi snadno.

Tyto škrabky se většinou vyrábí z nerezi nebo měděné. Nemyslím si, že by v tom byly tak velké rozdíly, záleží na vašich preferencích.

Když jsem byla malá a moje babička mě učila čistit si jazyk, vždy jsme používaly druhý konec nerezové lžičky a taky to fungovalo, takže do toho. 🙂

Návod:

Vyplázněte co nejvíce jazyk a škrabkou stáhněte povlak z celé vrsty jazyka ven, opláchněte a opakujte 7x.

 

#3: Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je velmi silný prostředek proti chřipce. Nejvyšší účinek má při prvních příznacích (například když zmoknete a cítíte, že vám zítra nebude dobře – pravý čas na zázvorový čaj).

Nedoporučuji to ale přehánět jak s množstvím, tak s dávkami, zvlášť pokud máte hodně Pitty nebo ji máte momentálně zvýšenou.

Návod:

1 cm velký kousek zázvoru rozdrtíme hrotem nože a zalejeme asi 3/4 až 1 l horké vody. Můžeme přidat pár kapek citronu. Tento zázvor je možné zalít ještě jednou. Tak nebudete mít pokaždé čerstvý zázvor a nebude tak moc ohřívající. Takováto příprava a množství by měla být bezpečná pro každého.

 

#4: Kloktání s kurkumou

Pokud se trochu zajímáte o dění ve světě wellness, asi už jste zaregistrovali, že kurkuma má silné protizánětlivé účinky. Ty využijeme k přípravě domácího kloktání.

Nejlépe je kloktat po čištění zubů, těsně před spaním, aby kurkuma mohla působit v ústech a hrdle přes noc.

Návod:

Převařenou vodu necháme vychladnout na příjemně teplou. Nalejeme do šálku a přidáme 1/4 lžičky soli a 1/4 lžičky kurkumy. Zamícháme a kloktáme několik minut.

 

#5: Inhalace eukalyptu

Určitě jste o inhalování páry už slyšeli. Bývala to běžná praxe pro uvolnění ucpaných dutin, jen jsme nějak v moderní době zpohodlněli a radši si na to vezmem prášek, nebo v tomto případě kapky.

Tato metoda je ale nesmírně účinná a také šetrná ke sliznicím, které používáním drastických chemických nosních kapek velmi trpí. Navíc je velmi příjemná.

Návod:

Vařící vodu nalejte do širší mísy, kterou postavíte na stůl. Do vody přidejte 2-3 kapky (ne víc) eukalyptového esenciálního oleje nebo tea tree. Sedněte si ke stolu, přes hlavu přehoďte ručník a vytvořte z něj takový stan. Zhluboka dýchejte a relaxujte, po chvilce byste měli cítit uvolňování nosních dutin.

 

#6: Medová lžička

Další obdobou kloktání je sníst na noc lžičku medu s trochou drceného zázvoru (nebo šťávy ze zázvoru) a kurkumy. Volte co nejkvalitnější med. Po tomto už byste neměli nic jíst – nechte med s kořením působit přes noc.

7 způsobů, jak ulevit chřipce

 

#7: Kitchadi

Ano, zas vám sem strkám to kitchadi. Nemůžu si pomoct, ale kitchadi je prostě dobré na všechno.

Kitchadi je to nejlepší jídlo v době zdraví, ale i nemoci. Nejen že je rychle a skoro bez práce připravené (takže nemusíte ještě běhat kolem plotny když vám není dobře), ale také poskytuje nutričně všechno, co tělo potřebuje, aniž by ho zatěžoval. Takže místo aby se vaše tělo věnovalo trávení, může dál pokračovat v léčbě chřipky.

Návod:

Recept najdete zde.

 

 

Dominika

Zastánce názoru, že dobré zažívání je základní předpoklad zdraví, certified Ayurvedic chef a výživový poradce Tradiční Čínské medicíny.

More Posts

Follow Me:
Facebook