5 důvodů nezdravé pokožky - Had a Lama žijí zdravě

5 důvodů, proč vaše pokožka nezáří zdravím, a co s tím?

Krásná pleť je vizitkou každé ženy a jsem si jistá, že žádná žena na sebe nechce plácat spoustu make upu a nejradši by chodila bez něj. Málokterá je ale se svou pletí natolik spokojená, aby tak učinila.

Za špatnou pleť se ale nemusíte stydět. Je to vlastně nejmíň závažná cesta vašeho těla, jak vám ukázat, že něco není v pořádku. Navíc si můžete naprosto spolehlivě ověřit, jestli níže uvedené tipy fungují – výsledky totiž budou na vaší pleti vidět.

Je na čase přestat svou pleť zakrývat a podívat se hlouběji na řešení problému, který to způsobuje.

Přestože na stavu vaší pleti se mohou promítat i emocionální faktory, které za vás nikdo jiný než vy nevyřeší, sepsala jsem pro vás nejčastější příčiny (a také řešení) problémů vaší pleti, od akné, přes ekzémy až po zašedlost kůže.

Zapomeňte na chvíli na mazání vším možným, nechte pleť vydechnout a ničím dalším ji nezatěžujte.

5 důvodů, proč vaše pleť nezáří zdravím a co s tím?

Důvod nezdravé pokožky číslo 1:

Vaše zažívání není v pořádku.

Mezi typické problémy mohou patřit:

 • suché ostrůvky
 • ekzémy
 • akné, hlavně na čele, na bradě nebo na tvářích (možná chcete namítnout, že každý ví, že akné na bradě souvisí s hormony, pravda, ale původ toho všeho, včetně hormonální nerovnováhy je bohužel opět v zažívání)

Dokonce i vědci už objevili souvislost mezi stavem pleti a stavem střev.

Co s tím?

Je třeba zefektivnit vaše zažívání a předejít vytváření toxinů z nestrávených zbytků potravy. Začněte zjednodušením stravy, všechna jídla vařte s jemným kořením pro lepší trávení a zeleninu konzumujte vždy tepelně zpracovanou. Popíjení teplé vody během dne rovněž velmi prospívá.

Důvod nezdravé pokožky číslo 2:

Tkáním se nedostává dostatečná výživa.

Mezi typické problémy mohou patřit:

 • pleť mívá našedlou barvu
 • celkově nevypadá svěže ani zdravě

Toto jsem občas viděla u lidí, kteří jsou Vata dominantní a dají se na raw stravu. Potom nejsou schopni to strávit a nedostává se jim dostatečná výživa.

Co s tím?

 1. Když se dostaneme ke kořeni tohoto problému, opět to souvisí se zažíváním, které je třeba napravit a posílit (viz. Důvod číslo 1).
 2. Také je vhodné, aby vaše strava měla co nejvíce životní energie (v Ajurvédě ji nazýváme Prana, v čínské medicíně Čchi). To znamená konzumovat stravu, která je čerstvě připravená (kdykoli to jen jde), co nejvíce eliminovat dojídání zbytků nebo pojídání už předpřipravených nebo mražených polotovarů, vakuovaných a trvanlivých výrobků. Čím čerstvější jídlo, tím více Prany. Myslete na to.
 3. Je třeba dodržet vyvážené složení potravy, aby se k tkáním dostal dostatek nutričních látek (jak má vypadat vyvážený talíř se dočtete zde, nebo si jen stáhněte předpis k vytištění kliknutím na obrázek).

Jak použít Ajurvédu kdykoli a kdekoli 5: Chutě na sladké vymýceny

Důvod nezdravé pokožky číslo 3:

Přebytek Pitta v těle.

Mezi typické problémy mohou patřit:

 • akné a cystické akné
 • lupenka
 • opary a další zánětlivá oněmocnění kůže

Co s tím?

 1. U problému typu Pitta budeme potřebovat jídelníček zásobit chladícími potravinami, abychom horkost v těle snížili (je dobré pořád mít na paměti, aby byl jídelníček co nejstravitelnější a tak teplá jídla budou převažovat, ale zaměříme se na ty potraviny, které mají chladivý účinek – například basmati rýže, čerstvý koriandr, okurka, sladké zralé mango, kokos, mungo, atd.), zároveň je třeba vyhnout se hlavně kořeněným jídlům, kávě a alkoholu.
 2. Využít můžete i přírodních Pitta zklidňujících potravin –  kokosový olej, kokosová voda, aloe vera, ibiškový a mátový čaj a to vnitřně i navenek. (Ale ne všechno najednou prosím – zkuste například půl šálku 100% bio šťávy z Aloe Vera ráno a večer)
 3. Vyhněte se jakýmkoli extrémům.

Důvod nezdravé pokožky číslo 4:

Přebytek Vaty v těle.

Mezi typické problémy mohou patřit:

 • suchá pokožka, kterou nic dostatečně nezvládá promastit
 • suché ostrůvky
 • suchý typ ekzému
 • předčasné vrásky

Co s tím?

 1. V první řadě je třeba upravit jídelníček a mít dostatek zklidňujících a promašťujících potravin (hlavně ghí), všechno vařte s přidáním ghí, vyhněte se suchým věcem – např. krekrům, smaženému jídlu, atd.
 2. Začněte provádět Ajurvédskou Abhyangu, což je Ajurvédská masáž teplým olejem, kterou můžete provádět doma, nejlépe každé ráno před sprchováním (Postup: Ve vodní lázni si nahřejte kokosový olej a jemně masírujte celé tělo, začněte od hlavy, masáží pokožky hlavy – obzvlášť jestli máte ekzém na hlavě nebo trpíte lupy, a postupujte směrem dolů. Pohyby jsou jemné táhlé a směřují k srdci)
 3. Můžete zkusit vypít každé ráno před snídaní teplou vodu s lžičkou rozpuštěného ghí.
 4. Meditace je další nepřímý vliv, protože nervozita, strach a roztěkanost (typické Vata příznaky), hodně zvyšují celkovou suchost v těle.

Důvod nezdravé pokožky číslo 5:

Přebytek Vaty, Pitty nebo Kaphy v těle

Mezi typické problémy mohou patřit:

 • tmavé kruhy pod očima (Vata/Pitta)
 • oteklé oči (Kapha)

Co s tím?

 1. Tmavé kruhy pod očima vyžadují úpravu jídelníčku a detoxikaci – vyhněte se všem zpracovaným produktům a dávejte přednost čerstvým jídlům, vyhněte se alkoholu a kávě, které váš stav budou pravděpodobně ještě zhoršovat.
 2. Věnujte pozornost vašemu zažívání a jeho fungování
 3. Na oteklé oči platí rozhýbání lymfatického systému, jakýkoli pohyb bude prospěšný ale nejlepší je určitě jóga.
 4. Také si dejte pozor, zda vaše ledviny nejsou přetížené a s vodou to není třeba přehánět (nerada bych tady uváděla nějaké konkrétní číslo, protože u každého je to jiné, ale testujte se – uberte poloviční množství vody a uvidíte jak se budete cítit – toto množství bude pravděpodobně málo, takže trochu přidáte – otestujete si svoje vlastní hranice a svoji míru)
 5. U obojího může pomoci i pročištění nosní sliznice – toho dosáhnete pravidelným používáním Neti. Tato jogínská technika na proplachování nosu je velmi snadná, a nebojte se, nemůžete udělat chybu. Pokud cítíte, že vám voda teče do hlavy, trochu se narovnejte, pokud naopak teče do krku, více se předkloňte. Za chvíli najdete ten správný úhel. Speciální konvička Neti tento proces usnadňuje, ale můžete využít i obyčejnou konvičku na čaj nebo láhev od Rajce se zobáčkem. Používáme teplou převařenou vodu s rozpuštěnou kvalitní minerální solí. Nezapoměňte po skončení malíčkem do každé nosní dírky nanést trochu oleje a lehce potáhnout, aby se sliznice nevysušila.

 

Celý můj blog je zaměřený na dlouhodobá řešení. Já prostě rychlým řešením nevěřím, a i když mohou poskytnout dočasnou úlevu (což není nic špatného), je třeba pokračovat a dopátrat se kořene problému.

Proto nečekejte, že vaše dlouholeté problémy vyřešíte během týdne. Stačí, že vám kůra dělá dobře a cítíte se dobře, vaší pleti bude trvat MINIMÁLNĚ měsíc než se začne vzpamatovávat. Mějte to v paměti.

Na druhou stranu, pokud se necítíte během vaší kůry dobře, nesnažte se uchlácholit tím, že si vaše tělo zvyká nebo že je to součást detoxikace.

MUSÍTE SE CÍTIT DOBŘE.

Pokud ne, problém bude někde jinde. Napište mi a zkusíme se na to podívat hlouběji.

Dominika

Zastánce názoru, že dobré zažívání je základní předpoklad zdraví, certified Ayurvedic chef a výživový poradce Tradiční Čínské medicíny.

More Posts

Follow Me:
Facebook